Technologia 4K – przyszłość czy teraźniejszość?

Czym jest technologia 4K? W skrócie możemy opisać ją jako najwyższy standard rozdzielczości wyświetlaczy cyfrowych, znajdujący zastosowanie w grafice komputerowej oraz podczas odtwarzania filmów. Nazwa 4K pochodzi od czterech tysięcy pikseli, co stanowi liczbę 4 razy większą niż w przypadku rozdzielczości Full HD i 9 razy większą niż w High-Definition.

Eksperci: jeszcze nie czas

Mimo iż technologia ta ma olbrzymi potencjał, światowi giganci w dziedzinie produkcji urządzeń mobilnych podchodzą do niej z pewną dozą dystansu. Kyle Brown, odpowiadający za zarządzanie nowymi technologiami w firmie Samsung, mówi wprost: Technologia 4K będzie w przyszłości niezwykle popularna, jednak jej czas jeszcze nie nadszedł. Panele, w jakie są wyposażone obecne urządzenia, nie pozwalają nawet dostrzec różnicy w jakości obrazu, dlatego podnoszenie ich ceny nie ma większego sensu.

Brown ma sporo racji. Wystarczy przyjrzeć się jedynemu na rynku smartfonowi, wykorzystującemu technologię 4K – Xperii Z Premium. Jakość obrazu, którą oferuje to urządzenie nijak nie usprawiedliwia jego wysokiej ceny. Czy jednak 4K jest wyłącznie melodią przyszłości? Niekoniecznie.

A co z rzeczywistością wirtualną?

To, że technologia 4K nie sprawdza się we współczesnych smartfonach, absolutnie nie oznacza, że nie ma dla niej zastosowań. Wspomniany wcześniej Kyle Brown, podał za przykład rzeczywistość wirtualną – Panele o wyższej rozdzielczości to mniejsze piksele, które trudniej odróżnić od rzeczywistości, nawet patrząc na ekran przez szkło powiększające. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele innych firm, m.in. Oculusa czy Valve. Niewykluczone więc, że zarówno Koreańczycy, jak i ich amerykańscy koledzy, planują w najbliższym czasie wprowadzić na rynek urządzenia obsługujące rzeczywistość wirtualną.

Cierpliwość jest cnotą

Wykazując powściągliwość i pragmatyczne podejście do technologii 4K, firma Samsung pokazała swoją dojrzałość. Koreański gigant nie rzuca się na ślepo w kierunku nowinek technologicznych – zachowując je w pamięci stara się najpierw dopracowywać obecne rozwiązania.

Nie ma wątpliwości, że technologia 4K zostanie wprowadzona, na masową skalę ale stanie się to dopiero wtedy, gdy eksperci uznają iż nadszedł właściwy moment. W końcu lepiej jest zaprezentować światu dopracowane, funkcjonalne rozwiązanie niż nieprzetestowaną i niepraktyczną nowinkę.